www.rootsiprofiil.ee www.lindab.com
Avaleht | Firmast | Tooted | Kontaktandmed | Uudised | Sisukord
www.rootsiprofiil.ee » Tooted » Vihmaveesüsteem » Uudis! Alutsink-kate
Katuseprofiilid
Seinaprofiilid
Valtsprofiilid
Kandvad profiilid
Lisatarvikud
Vihmaveesüsteem
Renn, renni osad
Toru, toru osad
Kandiline renn
Uudis! Alutsink-kate
Löögikindlad torud
Kuidas tellida?
Paigaldus
Värvid
Huvitavad värvilahendused
Inspiratsiooniks
Turvasüsteem
Sandwich paneelid
Termoprofiilid
Sisekarkass
Kergroovid
Terasroovid
Kinnitusvahendid
MUUD TOOTED
 
ALUTSINGITUD VIHMAVEESÜSTEEM
rainl_1.jpg Aastakümneid on kasutatud nii katusekattematerjalide kui ka vihmaveesüsteemide tootmisel kuumtsingitud teraslehte, kuid sellest materjalist katuste ja vihmaveesüsteemide välimus muutub juba mõne aastaga kulunuks.

Alates 2006. aastast pakub Lindab vihmaveesüsteemi alutsingitud teraslehest, millel on mitmeid eeliseid võrreldes kuumtsingitud terasega:


ÜLIPIKK KASUTUSIGA

Alutsinkkatte paksuse kadu normaalses keskkonnas on maksimaalselt 20% kattepaksuse ühe mikroni kohta (0,2 m) aastas. Seega on alutsingitud materjalist vihmaveesüsteemi eluiga normaaltingimustes teoreetiliselt rohkem kui 100 aastat. Praktikas on alutsingitud materjali katsetatud üle 20 aasta ja ka ekstreemsetes mereäärsetes piirkondades on kate hästi säilinud, kuigi esimesel aastal vähenes katte paksus 0,4 m.


SOODNE HIND
Võrreldes näiteks alumiiniumi ja roostevaba terasega võib alutsingitud materjalist vihmaveesüsteemi pidada väga soodsaks investeeringuks lähtuvalt selle ülipikast kasutuseast. Paigaldate ja unustate!


MEHHAANILISTE KRIIMUSTUSTE KINDLUS

Alutsingitud materjali roostekindlust, eluiga ja esteetilist välimust ei mõjuta transpordil ja paigaldamisel tekkida võivad kriimustused.


ATRAKTIIVNE HÕBEDANE VÄLIMUS

Alutsingitud materjalil on puhas, loomulik, säravalt hõbedane pind, mis sobib hästi näiteks modernsete ehitistega.


VÄLIMUS PÜSIB
Erinevalt kuumstingitud materjalist säilib alutsingitud materjali välimus aastakümneid uue ja säravana, sest 80 % alutsinkkattest moodustab aluminium, mis ei oksüdeeru. Kui pikaajaline hea välimus on oluline, on alutsingitud süsteem igati asjakohane valik.


TUGEV KATE
Alutsingikiht on kaks korda tugevam kuumtsingikihist, sellest tulenevalt kõrgema vastupanuvõimega ning pikema elueaga.

Alutsingitud materjal on keskkonnasõbralik valik
Alutsingitud materjal on kuumtsingitud materjaliga võrreldes tunduvalt keskkonnasõbralikum valik.
Materjal peab kauem vastu ja aitab sellest tulenevalt kaasa mittetaastuvate loodusvarade säilitamisele.

Teras on keskkonasõbralik ehitusmaterjal, sest
  • teras sisaldab alati taaskasutatavaid koostisosi
  • teras on 100% ümbertõõdeldav, metallkate pole ümbertöötlemisel probleemiks
  • terase kvaliteet ümbertöötlemisel ei vähene
Milline on alutsingitud terase roostekindlus võrreldes kuumtsingitud terasega?

Juba ligi 20 aastat on Skandinaavias testitud alutsingitud ja kuumtsingitud terast välitingimustes. Testide tulemusena on selgunud, et alutsingitud terase roostekindlus on 3 – 7 korda parem kuumtsingitud terasest.

Nii alutsingitud kui ka kuumtsingitud materjali roostekindlus sõltub ümbritsevast keskkonnast.
Alutsingitud terase roostekindlus oli kuumtsingitud terase rootsekindlusest parem:
  • 3 korda - looduslikus keskkonnas
  • 4 korda - linnakeskkonnas
  • 4 korda - mereäärsetes piirkondades
  • 7 korda – tööstuspiirkondades
Sarnaseid katsetulemusi on fikseeritud ka 30 aastat tagasi Ameerika Ühendriikides läbi viidud uuringutes alutsingitud ja kuumtsingitud terase võrdlustestides.

Alutsingitud teras versus kuumtsingitud teras, kuidas teras roostetab?

Kui kaks erinevat metalli on omavahel segatud ja asetatud niiskesse keskkonda, roostetab üks neist rohkem ning teine säilib. Ühest metallist koosnev kate roostetab oluliselt rohkem.

 


Kuumtsingitud terase (vasakul) ja alutsingitud terase (paremal) lõikeserva roostetamine

Lõikeserva kaitseefekt ja kaitse kestvus sõltuvad keskkonna aktiivsusest, katte paksusest ja ka materjali terassüdamiku paksusest. Alutsingitud ja kuumtsingitud terase kaitsemehhanismide võrdluses on kuumtsinkkatte esialgne kaitse parem. Tsinkkate korrodeerub järk-järgult ja seda eriti terassüdamiku läheduses kuni lõpuks kaitseefekt kaob. Alutsinkkatte alumiiniumist koostisosad on aga oluliselt vastupidavamad ning kaitseefekt on püsiv.Näide alutsingitud terase vigastatud katte ja lõikeserva roostetamisest

Alutsinkkatte ei suuda teraslehe lõikeserva kaitsta, kui terassüdamik on paksem kui 1 mm.


TRANSPORT, KÄSITSEMINE JA LADUSTAMINE
Alutsingitud materjal on kaetud SPT (surface protection treatment) kattega, mis tagab toodete paigaldamisel suurepärase kaitse sõrmejälgede vastu, samuti toimib see kate täiendava roostekaitsena alutsingitud materjali transpordi ja ladustamise ajal. Ka seisva veega kokkupuutel tekkiva pleekimise vastu on kaitse tänu SPT-kattele oluliselt efektiivsem. SPT kate ei mõjuta küll oluliselt toodete tehnilist eluiga, kuid tänu sellele kattele säilib alutsingitud materjali välimus aastakümneid.


MUST ROOSTE

Õhuga kokkupuutel tekib alutsingitud materjali pinnale kaitsev oksiidikiht, mis tagab materjalile välistingimustes väga pika kasuliku eluea.
Kui tihedalt kokkupakitud kauba vahele (nt. rennid või profileeritud teraslehed üksteise peale ladustatult) satub vesi või niiskus võib materjali pinnal toimuda kiire roostetamine põhjusel, et hapniku juurdepääs on takistatud ning oksiidikiht ei taastu piisavalt kiiresti. Sellisel juhul on rooste musta värvi. Nn. Must rooste on tavaliselt väga õhuke, seda võib pidada ainult iluveaks ning see ei mõjuta alutsinkkatte roostekindlust ja kasulikku eluiga.
Musta rooste vältimiseks tuleb järgida materjali ladustamisjuhiseid.ALUTSINKKATTEGA MITTESOBIVAD MATERJALID METALLID

Alutsinkkatte puhul tuleks vältida kokkupuudet messingu, vase ja pliiga. Samuti tuleks vältida nimetatud metalle sisaldavatelt katustelt voolava vihmavee kokkupuudet alutsingitud materjaliga, see võib kiirendada materjali korrodeerumist. Samal põhjusel ei tohiks kasutada plii-sisaldusega pliiatseid alutsingitud materjali märgistamiseks.
Ekstreemsetes keskkonnatingimustes võivad ka roostevaba teras ja nickel kiirendada alutsinkkatte korrodeerumist.


MUUD MATERJALID
Alutsingitud kattega materjalide puhul tuleks vältida kokkupuudet ka vaske sisaldava immutatud puiduga ja UV-kiirguse stabilisaatorita bituumenmaterjalidega. UV-kiirguse stabilisaatoriga bituumenmaterjalid on aga lubatud, sest vaid ultraviolettkiirguse mõjul tekivad UV-kiirguse stabilisaatorita bituumenmaterjalides laguproduktid, mis kiirendavad alutsinkkatte korrodeerumist.
Vältida tuleks alutsingitud materjali püsivat kokkupuudet märja tsemendi, betooni ja krohviga.
VAATA LISAKS !

- Tootebrošüür (ingl.k)
- Tehniline info (ingl. k)
- Ehitusteabe infoleht
- Paigaldusjuhend
- Vastavustunnistus (SITAC)
- Vihmaveesüsteemi paigaldus (video)